Τα αποτελέσματα των προημιτελικών του Κυπέλλου Ανδρών

Το «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου της ΕΚΑΣΚ πήρε το Ρέθυμνο, καθώς «πέρασε» από το Μελίνα Μερκούρη της Αλικαρνασσού, επικρατώντας του Ηροδότου με 63-44. Το σύνολο του Μητρόπουλου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και ξέφυγε 18-4, όμως ο Ηρόδοτος πάλεψε και με επιμέρους 20-13 στην δεύτερη περίοδο μείωσε την απόσταση. Η εμπειρία των Τσαρουχά και Κούμουλου, αλλά και τα εύστοχα τρίποντα έδωσαν ξανά το προβάδισμα στο Ρέθυμνο, το οποίο εν τέλει πανηγύρισε το «διπλό» και πια περιμένει τον αντίπαλο του για τον τελικό της Τετάρτης (14/10).

Την πρόκριση στο ημιτελικό του θεσμού (11/10) πήρε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε της Ιεράπετρας στο Λίντο με 79-70. Εκεί θα συναντήσουν την Ακαδημία Ρεθύμνου, που πανηγύρισε στον πόντο (64-63) της Αναγέννησης στο κλειστό του Ρεθύμνου. Η συγκεκριμένη αναμέτρηση θα γίνει στο Λίντο, αύριο Κυριακή 11/10 και θα κάνει τζάμπολ στις 19:00. 

Τα αποτελέσματα (10/11): 

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΓΣ- ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ ΑΟΚ  79-70

ΑΚΑΔΗΜΙΑ BC- AΣΑ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 64-63

ΑΟΝΑ ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ BC 44-63

Τα φύλλα:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ 44-63

Διαιτητές: Σκανδαλάκης-Τσικριτσάκη
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 4-18, 20-13, 12-19, 8-13

Ηρόδοτος (Νασούφης): Σταθάκης 3 (1), Αποστολίδης 1, Λεφής 14, Αναστασάκης, Γρύλλης 5 (1), Πρωτογεράκης 3, Μανουκάκης, Γκουτσίδης 5, Κυρίτση 1, Κατσαμάνης 12.

Ρεθυμνο (Μητρόπουλος): Ασουμανάκης 3 (1), Κούμουλος 27 (3), Βέλιου, Θεοδωρίδης 6 (1), Κωσταντινίδης, Βάμβουκας 2, Λαγουδάκης, Φωτάκης, Τσαρουχάς 15 (2), Ζουμπουλάκης 4, Μαραγκάκης 5 (1), Ασμαργυαννάκης.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 79-70
Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Καλαϊτζάκη
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-22, 14-11, 21-21, 15-16

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Κάτος 3 (1), Μελιδονιώτης, Μαιστρέλης 6 (2), Βερτούδος 3, Δαπουλάκης 1, Μανιαδής 5, Χριστοδούλου 3, Αντονογιαννάκης 2, Καραλής 24 (5), Καρλάφτης 10, Γουμενάκης 10 (3), Μπουμπάρης 12.

ΑΟΚΙ (Γαϊτανάκης): Βασιλειάδης, Γαϊτανάκης 11 (4), Πλακογιαννάκης 10, Καραλάκης 15 (2), Μαντέλλος 10 (2), Σκανδαλάκης 9 (1), Σκαλαίος 2, Πλακογιαννάκης Α. 8 (2), Καναβάκης 5 (1), Διακάκης. 

ΑΚΑΔΗΜΊΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 64-63

Διαιτητές: Τσαϊρίδης-Μπουζουνιεράκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-19 , 15-17 , 15-12, 07-15

Ακαδημία(Παπαδογιαννάκης): Ζαμπετάκης 3(1), Σκανδάλης 3, Σαρειδάκης 12, Τσικριτέας 9(3), Παπαδάκης, Δουλγεράκης 11(2), Αναστασιάδης 4, Κοροβέσης 12(2), Σειραγάκης 8, Γιάννης 2, Βαλμάς.

Αναγέννηση (Παπαδάκης): Σταράκης 14(1), Κολαρετάκης 2, Μαυρίκης, Καλογεράκης 2, Σταματάκης 3, Δραγάζης 3(1), Κουτσαράδης 6(2), Μπελεφάντης 13(1), Φραγκιαδάκης 12, Αλετράς 8.

Επόμενη αγωνιστική (Γ’ Φάση, 11/10): 

Εργοτέλης-Ακαδημία Ρεθυμνου  (10)
Ρεθυμνο BC,  προκρίνεται στη Δ’ φάση άνευ αγώνος (11)

(Επισκέφτηκε 4 φορές, 1 Επισκέψεις σήμερα)