Τα αποτελέσματα της Α φάσης του Κυπέλλου Ανδρών

Με το Κύπελλο Ανδρών ξεκίνησαν οι… υποχρεώσεις της Ένωσης Καλαθοσφαιρικών Σωματείων Κρήτης για την σεζόν 2020-2011. 

Στο παιχνίδι που… άνοιξε την φετινή διοργάνωση, ο Εργοτέλης επικράτησε της Μεσσαράς με 70-48 και πήρε την πρόκριση στην Β φάση του θεσμού. Με «οδηγούς» τους Βασιλειάδη (18) και Πλακογιαννάκη (13) ο ΑΟΚ Ιεράπετρας κατάφερε να πάρει τη νίκη του Δειλινού με 78-66. Σ ένα παιχνίδι ντέρμπι, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγάνε τους «πράσινους» στο ημίχρονο (38-35), όμως στο δεύτερο μισό του ματς οι δυο Ιεραπετρίτες παίκτες πήραν από το… χέρι την ομάδα τους και της έδωσαν την πρόκριση για την Β φάση του Κυπέλλου. 

Στο Ρέθυμνο, η Ακαδημία… προσπέρασε τον ΟΑΧ. Οι γηπεδούχοι μπορεί να δυσκολεύτηκαν απέναντι στον άκρως ανανεωμένο αντίπαλο, όμως κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα στο +5 και έτσι θα συναντήσουν την Αναγέννηση το Σάββατο 10/10 στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Η ομάδα από το Αρκαλοχώρι πανηγύρισε το «διπλό» στο κλειστό του Κλαδισού, καθώς πήρε το ροζ φύλλο του Κύδων με 50-32. Αξίζει να αναφερθεί ότι για τους νηκητές με διψήφιο αριθμό πόντων ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση οι Φραγκιαδάκης (14) και  Μπελεφάντης (13). 

Ο Ανδρογέας πάλεψε απέναντι στο Ρέθυμνο, όμως η εμπειρία των φιλοξενούμενων ήταν αυτή που εν τέλει έδωσε τη νίκη στην ομώνυμη ομάδα με 73-51. Από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισαν οι Κούμουλος και Τσαρουχάς, ενώ στους 16 πόντους έκλεισε ο Θεοδωρίδης, ο οποίος επέστρεψε στην Κρήτη αλλά και την ομάδα του Ρεθύμνου.

 Στον Ηρόδοτο πήγε το τελευταίο (χρονικά) εισιτήριο για την επόμενη φάση, αφού επικράτησε του Ηράκλειο με 89-55. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν περισσότεροι έτοιμοι απ όσο η ομάδα του «τένις», με τον Αναστάσακη μάλιστα να σκοράρει 25 πόντους με τρία τρίποντα. Έτσι οι «μπλε» θα υποδεχτούν το Σάββατο 10/10 το Ρέθυμνο, στο κλειστό της Αλικαρνασσού. Τα αποτελέσματα της Α φάσης:

Εργοτέλης. -Μεσσαρά 70-46 (1)

Ιεράπετρα-Δειλινό αο 78-66 (2)

Ακαδημία -ΟΑΧ  60-55 (3)

Κύδων -Αναγέννηση 32-50 (4)

Ηράκλειο-Ηρόδοτος 55-89 (5)

Ανδρογέας -Ρέθυμνο bc 51-73 (6)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΜΕΣΣΑΡΑ 70-46
Διαιτητές: Τσίγκου-Κατσούγκρης 
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-7, 39-23, 54-38, 70-48

Εργοτέλης (Βισκαδουράκης): Κάτος 9 (1), Γουμενάκης 6 (2), Αντιφυλιώτης, Βερτούδος 5 (1), Μελιδονιώτης 8, Δαπουλάκης 2, Μανιαδής 4, Χριστοδούλοτ 7 (1), Αλεξανδρόπουλος 4, Αντωνογιαννάκης 6, Μητρόπαπας 12 (2), Μπουμπάρης 7.

Μεσσαρά (Δαριβιανάκης): Πατεράκης, Δαριβιανάκης Ε. 6, Βασιλείου 6, Χαραλαμπάκης 4, Κατσαπρακάκης 13 (1), Μακράκης 12 (2), Τσικριτσάκης 3, Δαριβιανάκης 2. 

ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ-ΔΕΙΛΙΝΟ 78-66

Διαιτητές: Βαλούρδος-Γεωργιλάκης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:18-10, 35-38, 57-58, 78-48

 Α.Ο.Κ. Ιεράπετρας (Γαϊτανάκης): Μάλλιαρης 10, Σταυρακάκης, Βασιλειάδης 18 (1), Γαϊτανάκης 12 (2), Πλακογιαννάκης Ε. 13 (1), Καραλάκης 7, Μαντέλλος 11, Σκανδαλάκης 5, Σκαλαίος 2, Πλακογιαννάκης Α., Καναβάκης, Αποστολάκης.

Α.Ο. Δειλινό (Καρκανάκης): Μενεγάκης, Κυπριωτάκης 9, Χλιαράς 3 (1), Λιανδράκης 22 (2), Σαμοθράκης 1, Εκίζογλου 8, Σπηλιόπουλος 9, Μουδάτσος 12 (1), Μητκούσης, Αποστολάκης 1, Κοκκίνης 1.

ΚΥΔΩΝ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ 32-50
Διαιτητές: Κώτσου-Πετράκης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-13, 10-10, 13-15, 3-12

Κύδων (Ηλιάκης): Μαγγελάκης 10, Λιονάκης 6(1), Κουλιεράκης, Γεγιτσίδης, Ξηρόφωτος, Χολέβας 7(1), Κυριακίδης, Μανώλης 2, Τζιόλας 7(1), Σφήκας, Πεντάρης, Μπουγάς

Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου (Καλογεράκης): Στρατάκης 9(2), Ντιντάκης, Μαυρίκος 1, Καμπιτάκης 2, Καλογεράκης 2, Σταματάκης 5, Δραγάζης, Μορφιαδάκης, Μπελεφάντης 13, Φραγκιαδάκης 14(3), Αλετράς 4, Σαμωνάκης

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΗΡΟΔΟΤΟΣ 55-89

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 31-48, 45-68, 55-89
Διαιτητές: Μαλαμάς-Σκανδαλάκης

Ηράκλειο (Μακράκης): Μαρκόπουλος 7, Μαρής 9 (1), Περαντωνάκης, Μαματζάκης, Καλλέργης 5 (1), Πετράκης 12, Βογιατζάκης , Κατσούρρι, Καλατζής 12, Βολιτάκης, Πετροσιάν 8, Κατσαράκης 2.

Ηρόδοτος (Νασούφης): Κατσαμάνης 6, Πρωτογεράκης 11, Γεωργιάδης, Λεφής 21 (3), Αναστασάκης 25 (3), Μανουκάκης, Γρύλλης 5 (1), Αποστολίδης 6 (2), Γκουτσίδης 8 (1), Κυρίτσι 3, Καραγιαννάκης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ-ΟΑΧ 51-73

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 09-11, 18-15, 09-13, 24-16

Ακαδημία Ρεθύμνου (Παπαδογιαννάκης): Φουντοραδάκης, Ζαμπετάκης, Κυδωνάκης, Σαρειδάκης 18(1), Τσικριτέας 4, Παπαδάκης, Δουλγεράκης 14(1), Αναστασιάδης, Κοροβέσης 7 (2), Σειραγάκης 15, Γιάννης 2, Σκανδάλης.

ΟΑΧ (Κατσιάνος): Πυροβολάκης, Πιανάς 5, Καπαδουκάκης, Παπαδάκης 3(1), Στυλιανάκης, Βουρβαχάκης, Κοντογιάννης 11, Κοπίλης, Παπαμαστοράκης 19(3), Πρωτοπαπαδάκης 6 (2), Αναγνώστου 5 (1), Κουτσάβδης 6.

ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ BC 51-73
Διαιτητές: Κατσαπρακάκης-Αϊβαλιώτης
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-9, 18-29, 32-47, 51-73

Ανδρογέας (Δημητριάδης): Ντογκούς, Παγωνίδης 16 (2), Λυριτζάκης 6, Τζιμπιμπάκης 7 (1), Διλβόης 3 (1), Κοντόσης 1, Καραγιαννάκης 4, Αμπαδιοτάκης 4, Γκέκα11 (3), Σκουλούδης, Νταής 2.

Ρεθυμνο  BC (Μητρόπουλος): Ασουμανάκης, Θεοδωρίδης 16 (2), Κούμουλος 11, Κανετάκης 2, Τσαρουχάς14 (3), Ζουμπουλάκης 17, Λαγουδάκης 3, Φωτάκης Γκιουλέας, Μαραυγάκης 8, Κωνσταντινίδης 2, Βαμβακάς.

Το πρόγραμμα της Β φάσης (10/10): 
Εργοτέλης-Ιεράπετρα  (7)

Ακαδημία BC-Αναγέννηση (8)

Ηρόδοτος-Ρέθυμνο bc (9)

(Επισκέφτηκε 3 φορές, 1 Επισκέψεις σήμερα)