Το τελικό πρόγραμμα του «Taurus Creticus»

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η ΕΚΑΣΚ σε συνεργασία με την Περιφέρεια και τον Δήμο Ηρακλείου διοργανώνουν το Χριστουγεννιάτικο Αναπτυξιακό Τουρνουά για μικρές ηλικίες «Taurus Creticus». Το «Taurus Creticus» θα διεξαχθεί από τις 3 έως και τις 5 Ιανουαρίου στα «Δυο Αοράκια» και το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στην Αλικαρνασσό με ομάδες αγοριών του 2006 και του 2007 από την πόλη του Ηράκλειου και την Αττική. Στην φετινή διοργάνωση εκτός από τους Κρητικούς ΑΓΟΡ, Δειλινό, ΟΦΗ, Ηρόδοτο, Ηράκλειο, Ανδρογέα και Εργοτέλη θα συμμετάσχουν και το κλιμάκιο της ΕΣΚΑ, τα εκπαιδευτήρια Πλάτωνα, ο Ίκαρος Καλλιθέας, η Δάφνη Αγίου Δημητρίου, το Περιστέρι και ο Ολυμπιακός. Εκτός από τα παιχνίδια στο πλαίσιτης διοργάνωσης, θα πραγματοποιηθεί ημερίδα το Σάββατο 4/1/2020 και ώρα 19.30 στα γραφεία της ΕΚΑΣΚ με θέμα: «Το παρόν και το μέλλον των ακαδημιών Μπάσκετ», με ομιλητές τους Χρήστο Σγουρίτσα (Ομοσπονδιακός προπονητής), τον Ηλία Στρατικόπουλο (ΕΣΚΑ), τον Κυριάκο Καραμπατζάκης (ΕΣΚΑ), τον Αλέξη Χριστοδούλου (Εργοτέλης), τον Γιάννη Βαληνδρά (Γ.Σ. Περιστερίου), την Άννα Γωνιωτάκη (Ίκαρος Γ.Σ.), τον Βαγγέλη Γλυκό (Δάφνη Δαφνίου), τον Μπάμπη Σκουζή (ΟΣΦΠ) και συντονιστές τους Υπεύθυνο του Αναπτυξιακού της ΕΚΑΣΚ, Γιάννη Καλαιτζάκη και τον Παιδαγωγό και Αθλητικό ψυχολόγο Δρ. Νίκο Γεωργιάδης. 
Το πρόγραμμα:

 Παρασκευή  3.1.2020Σάββατο  4.1.2020Κυριακή 5.1.2020
2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ
11.00ΠΛΑΤΩΝΑΣ – ΔΕΙΛΙΝΟ13.00ΠΛΑΤΩΝΑΣ – ΕΣΚΑ11.00ΠΛΑΤΩΝΑΣ – ΑΓΟΡ
13.00ΙΚΑΡΟΣ – ΑΓΟΡ09.00ΙΚΑΡΟΣ – ΕΚΑΣΚ09.00ΔΑΦΝΗ Δ. – ΕΚΑΣΚ
ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥΚΛΕΙΣΤΟ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥΚΛΕΙΣΤΟ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥ
11.00ΔΑΦΝΗ Δ. – ΕΣΚΑ09.00ΔΑΦΝΗ Δ. – ΔΕΙΛΙΝΟ11.00ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΕΣΚΑ
09.00ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΕΚΑΣΚ11.00ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΓΟΡ09.00ΙΚΑΡΟΣ – ΔΕΙΛΙΝΟ

Το πρόγραμμα  (γεννηθέντες αθλητές 2006)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (γεννηθέντες αθλητές 2007)

Παρασκευή  3.1.2020Σάββατο  4.1.2020Κυριακή 5.1.2020
2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ2 ΑΟΡΑΚΙΑ  ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ
09.00ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΟΦΗ13.00ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΕΚΑΣΚ
09.00

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ
11.00ΙΚΑΡΟΣ – ΕΚΑΣΚ11.00ΙΚΑΡΟΣ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ
13.00ΗΡΑΚΛΕΙΟ -ΕΚΠ.ΠΛΑΤΩΝA (Παίδες) 15.00ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΕΚΠ.ΠΛΑΤΩΝΑ(Παίδες)
ΚΛΕΙΣΤΟ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥΚΛΕΙΣΤΟ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥΚΛΕΙΣΤΟ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΥ
13.00ΔΑΦΝΗ Δ.- ΗΡΟΔΟΤΟΣ13.00ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΝΔΡΟΓΕΑΣ        13.00ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΙΚΑΡΟΣ
15.00ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΚΑΣΚ
17.00ΔΑΦΝΗ Δ. – ΟΦΗ
2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΟ
09.00ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ11.00ΗΡΑΚΛΕΙΟ – ΔΑΦΝΗ Δ.13.00ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΕΚΠ.ΠΛΑΤΩΝΑ(Παίδες) 

ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΣ  Σάββατο  4.1.19 ( ΩΡΑ 17.00 ): ΕΚΑΣΚ – ΕΣΚΑ

Στο πλαίσιο του Τουρνουά θα πραγματοποιηθεί ημερίδα το Σάββατο 4/1/2020 και ώρα 19.30 στα γραφεία της ΕΚΑΣΚ με θέμα: Το παρόν και το μέλλον των ακαδημιών Μπάσκετ.
Κατά την διάρκεια της ημερίδας οι προπονητές των συλλόγων που συμμετέχουν στο αναπτυξιακό τουρνουά  Taurus Creticus ΙΙΙ της ΕΚΑΣΚ, θα έχουν την ευκαιρία να τοποθετηθούνε πάνω σε θέματα του αναπτυξιακού μπάσκετ που απασχολούν τους εμπλεκόμενους φορείς. 
Θα γίνει διευκρίνηση των όρων ‘’Ακαδημίες, προ-αγωνιστικά τμήματα, αγωνιστικά τμήματα, βασικά στοιχεία του αθλήματος και πρωταθλητισμός στις μικρές ηλικίες’’, έτσι ώστε να καθιερωθεί μια κοινή και ξεκάθαρη αντίληψη και χρήση τους.
  Στο δεύτερο σκέλος της ημερίδας θα γίνει ανάλυση και κατάθεση προτάσεων για θέσπιση άμεσης διασύνδεσης της αγωνιστικής φιλοσοφίας των τμημάτων υποδομής με αντίστοιχα προπονητικά προγράμματα και συμπεριφορές όλων των εμπλεκομένων στο αναπτυξιακό φάσμα (Παράγοντες, προπονητές, γονείς, αθλητές και διαιτητές).
Ομιλητές Σγουρίτσας Χρήστος                          Εκπ. Πλάτων – Ομοσπονδιακός προπονητήςΣτρατικόπουλος Ηλίας                                   ΕΣΚΑΚαραμπατζάκης Κυριάκος                 ΕΣΚΑΧριστοδούλου Αλέξης                                   ΕργοτέληςΒαληνδράς Γιάννης                            Γ.Σ. ΠεριστερίουΓωνιωτάκη Άννα                                Ίκαρος Γ.Σ.Γλυκός Βαγγέλης                                Δάφνη ΔαφνίουΣκουζής Μπάμπης                              ΟΣΦΠ
ΣυντονιστέςΓιάννης Καλαιτζάκης                          Υπεύθυνος Αναπτυξιακού ΕΚΑΣΚΔρ. Νίκος Γεωργιάδης                                    Παιδαγωγός/Αθλητικός ψυχολόγος
O Περιφερειακός προπονητής Πετράκης Μιχάλης επέλεξε  τους αθλητές για το  «TAURUS CRETICUS».
Ακολουθούν τα ρόστερ κάθε αγώνα : 
ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΕΣ 2006 3/1 /19 ώρα 9.00-  κλειστο Αλικαρνασσού ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΕΚΑΣΚ

ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΟΑΝ 
ΜΟΥΛΙΑΝΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣΑΟΑΝ
ΓΕΝΙΤΣΑΡΙΔΗΣ ΘΕΩΔΟΡΟΣΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΚΑΝΑΤΑΚΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΣΑΒΟΥΛΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΙΛΟΡ ΓΕΩΡΓΙΟΣΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΚΟΥΓΙΟΥΜΟΥΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΜΕΣΣΑΡΑ
ΠΑΝΤΑΛΟΣ ΜΗΝΑΣΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΠΕΤΡΟΥΓΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
ΝΤΑΤΣΙΟΥΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣΟΑΣΗ
ΒΟΛΤΙΡΑΚΗΣ ΕΥΤΥΧΗΣ ΚΥΔΩΝ
ΒΟΜΒΟΛΑΚΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΚΥΔΩΝ
ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΠΕΤΡΟΣΚΥΔΩΝ
ΑΓΙΑΝΟΓΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΑΚΡΩΤΗΡΙ

4/1 /19 ώρα 9.00-  2Αορακια κεντρικό  ΙΚΑΡΟΣ- ΕΚΑΣΚ

ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΟΑΝ 
ΜΟΥΛΙΑΝΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣΑΟΑΝ
ΓΕΝΙΤΣΑΡΙΔΗΣ ΘΕΩΔΟΡΟΣΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΚΑΝΑΤΑΚΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΤΕΙΛΟΡ ΓΕΩΡΓΙΟΣΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΑΓΙΑΝΟΓΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΑΚΡΩΤΗΡΙ
ΚΟΥΓΙΟΥΜΟΥΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΜΕΣΣΑΡΑ
ΠΑΝΤΑΛΟΣ ΜΗΝΑΣΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΠΕΤΡΟΥΓΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΠΕΤΡΟΣΚΥΔΩΝ
ΚΟΚΟΤΣΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΚΥΔΩΝ
ΒΟΜΒΟΛΑΚΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΚΥΔΩΝ
ΠΑΠΑΛΙΟΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣΟΑΧ
ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣΟΑΧ

4/1 /19 ώρα 17.00-  ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΣ   ΕΚΑΣΚ -ΕΣΚΑ

ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΟΑΝ 
ΜΟΥΛΙΑΝΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣΑΟΑΝ
ΓΕΝΙΤΣΑΡΙΔΗΣ ΘΕΩΔΟΡΟΣΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΚΑΝΑΤΑΚΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΑΓΙΑΝΟΓΛΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΑΚΡΩΤΗΡΙ
ΚΟΥΓΙΟΥΜΟΥΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΜΕΣΣΑΡΑ
ΠΑΝΤΑΛΟΣ ΜΗΝΑΣΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΠΕΤΡΟΥΓΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΠΕΤΡΟΣΚΥΔΩΝ
ΒΟΜΒΟΛΑΚΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΚΥΔΩΝ
ΚΟΚΟΤΣΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΚΥΔΩΝ
ΣΤΕΒΟΒΙΤΣ ΜΑΤΙΑΠΕΔΙΑΔΑ
ΠΑΠΑΛΙΟΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣΟΑΧ
ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣΟΑΧ

5/1 /19 ώρα 9.00-  2Αορακια κεντρικό  ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ -ΕΚΑΣΚ

ΤΖΩΡΤΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΟΑΝ 
ΜΟΥΛΙΑΝΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣΑΟΑΝ
ΓΕΝΙΤΣΑΡΙΔΗΣ ΘΕΩΔΟΡΟΣΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΚΑΝΑΤΑΚΗΣ  ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΣΑΒΟΥΛΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΚΟΥΓΙΟΥΜΟΥΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΜΕΣΣΑΡΑ
ΠΑΝΤΑΛΟΣ ΜΗΝΑΣΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΠΕΤΡΟΥΓΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΕΡΓΟΤΕΛΗΣ
ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΠΕΤΡΟΣΚΥΔΩΝ
ΚΟΚΟΤΣΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣΚΥΔΩΝ
ΒΟΜΒΟΛΑΚΗΣ  ΔΗΜΗΤΡΙΟΣΚΥΔΩΝ
ΚΟΛΤΙΡΑΚΗΣ ΕΥΤΥΧΗΣ ΚΥΔΩΝ
ΠΑΠΑΛΙΟΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣΟΑΧ
ΝΤΑΤΣΙΟΥΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣΟΑΣΗ

ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΕΣ 20073/1 /19 ώρα 11.00-  2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ  ΙΚΑΡΟΣ – ΕΚΑΣΚ

ΚΑΛΥΚΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΟΦΗ
ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΛΑΟΚΡΑΤΗΣΟΦΗ
ΜΟΥΤΑΦΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΜΑΚΡΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΚΑΛΥΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΦΑΙΔΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΝΤΕΡΜΙΑΝΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΟΑΧ
ΣΠΑΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΟΑΧ
ΛΥΒΙΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΚΥΔΩΝ
ΠΕΡΟΥΛΑΚΗΣ ΟΡΦΕΑΣΚΥΔΩΝ
ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣΚΥΔΩΝ
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 
ΣΤΕΒΟΒΙΤΣ ΜΑΤΙΑΠΕΔΙΑΔΑ

4/1 /19 ώρα 13.00-  2 ΑΟΡΑΚΙΑ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΕΚΑΣΚ

ΚΑΛΥΚΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΟΦΗ
ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΛΑΟΚΡΑΤΗΣΟΦΗ
ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΟΦΗ
ΜΟΥΤΑΦΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΜΑΚΡΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΚΑΛΥΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΦΑΙΔΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΝΤΕΡΜΙΑΝΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΟΑΧ
ΛΥΒΙΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΚΥΔΩΝ
ΠΕΡΟΥΛΑΚΗΣ ΟΡΦΕΑΣΚΥΔΩΝ
ΚΑΔΙΑΝΑΚΗΣ ΙΑΚΩΒΟΣΚΥΔΩΝ
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 
ΣΤΕΒΟΒΙΤΣ ΜΑΤΙΑΠΕΔΙΑΔΑ

5/1 /19 ώρα 15.00-  ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟΣ   ΟΣΦΠ – ΕΚΑΣΚ

ΚΑΛΥΚΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΟΦΗ
ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΛΑΟΚΡΑΤΗΣΟΦΗ
ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΟΦΗ
ΜΟΥΤΑΦΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΜΑΚΡΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΚΑΛΥΚΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΦΑΙΔΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟ 
ΝΤΕΡΜΙΑΝΑΚΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣΟΑΧ
ΣΠΑΧΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΟΑΧ
ΛΥΒΙΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΚΥΔΩΝ
ΠΕΡΟΥΛΑΚΗΣ ΟΡΦΕΑΣΚΥΔΩΝ
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 
ΣΤΕΒΟΒΙΤΣ ΜΑΤΙΑΠΕΔΙΑΔΑ
(Επισκέφτηκε 3 φορές, 1 Επισκέψεις σήμερα)