Πήρε νίκη «προάγγελο μεταλλίου» ο ΟΑΧ

Ένα πολύ σημαντικό βήμα, για την επίτευξη του στόχου του έκανε ο ΟΑΧ, πανηγυρίζοντας απέναντι στον ΠΑΟΚ με 68-45. Οι Κρητικές παίζοντας πολύ συγκεντρωμένα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού που άνοιξε την τρίτη μέρα του φετινού final-6 κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να ελπίζουν για την κατάκτηση ενός μεταλλίου. Έτσι έφτασαν τις δυο νίκες στην διοργάνωση με την σειρά να είναι 2-1. Αύριο (8/8) ο ΟΑΧ αντιμετωπίζει στον Πιερικό Αρχέλαο στο ματς που αναμένεται να ξεκινήσει στις 19:00.

Όσον αφορά το παιχνίδι που «άνοιξε» την τρίτη μέρα των τελικών του πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων, ο ΟΑΧ μπήκε δυνατά στο παρκέ του κλειστού της Κοκκινιάς. Έτσι τα κορίτσια της Δημητρουλάκη πήραν το προβάδισμα με 8-2 και στην συνέχεια με 11-6, το οποίο και κράτησαν μέχρι και την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (11-8). Ο ΠΑΟΚ όμως δεν άφησε έτσι το ματς, που πιθανώς να δώσει και μετάλλιο. Πάλεψε για την ανατροπή, την οποίο και κατάφερε με σουτ της Κομματά στο 13ο λεπτό. Μάλιστα οι «μελανόλευκες» συνέχισαν να βρίσκονται μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα της περιόδου, για να έρθει η Σκουμπάκη στο 18ο λεπτό να τους… χαλάσει τα σχέδια, διαμορφώνοντας το 19-18. Σειρά πήρε η Χαιρετάκη από πλευράς ΟΑΧ που έγραψε και πανηγύρισε το 22-18 37’’ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού. Το συγκεκριμένο σκορ ήταν και αυτό που οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, καθώς τα δευτερόλεπτα που κύλησαν κανείς από τους δυο διεκδικητές δεν κατάφερε να ευστοχήσει.

Ένα σερί 10-0 στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μισού έδωσε προβάδισμα ασφαλείας στον ΟΑΧ διαμορφώνοντας το σκορ σε 32-18. Ο ΠΑΟΚ όμως κατάφερε να μειώσει στο -10 (32-22), με δυο διαδοχικά κλεψίματα και ισάριθμο σκοράρισμα. Τα καλάθια όμως των Παπαδάκη και Θεοδοσουλάκη «άνοιξαν» εκ νέου τη διαφορά, με τη μεγαλύτερη… τιμή της να φτάνει στο +14 (42-28 στο 27ο λεπτό αλλά και 44-30 στο 29ο λεπτό). Στα τελευταία 6’’ της 3ης περιόδου η Βασιλογιαννάκη, μόλις πήρε χρόνο συμμετοχής, στην τελευταία επίθεση (πριν το 30΄) για τον ΟΑΧ σκόραρε έξω από τα 6,75 και έτσι διαμόρφωσε το σκορ περιόδου σε 31-47. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πίεσε για την ανακάμψη, με αποτέλεσμα να μειώσει για ακόμα μια φορά στους δέκα πόντους (48-38). Τα κορίτσια από τα Χανιά όμως παρέμειναν συγκεντρωμένα στο παιχνίδι τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ να ελπίζει και για το κάτι παραπάνω.

Έτσι με το σφύριγμα των 40 λεπτό ο ΟΑΧ ξέσπασε σε πανηγύρια καθώς επικράτησε με 68-45. Η ομάδα της Κρητης εκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών του Πανελληνίου Νεανίδων και πια μπορεί να ελπίζει πια για ένα μετάλλιο αλλά και μια καλύτερη παρουσία από την περσινή τέταρτη θέση στην αντίστοιχη σειρά αγώνων.

ΠΑΟΚ-ΟΑΧ 45-68

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-11, 18-22, 31-47, 45-68

Διαιτητές: Σκούτας, Καραβίτης

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κουμαντσιώτου, Λέξα 19(1), Μπουτσούκη 3(1), Σοφιανάκου 2, Γιαντζακλίδου, Χατζηδάκη, Παντώτη, Κομματά 5, Μιχαηλίδου Ελ., Μιχαηλίδου Κ. 14, Γκατζιώλη 2.

Χανιά (Δημητρουλάκη): Τσώνη, Δερμιτζάκη, Λυβιάκη 2, Βασιλογιαννάκη 3(1), Χαιρετάκη 3(1), Θεοδοσουλάκη 10(1), Καραμούστου, Παπαδάκη 15(3), Δασκουλίδου 12, Κιντρίλη, Γιακουμάκη, Σκουμπάκη 16(2).